Az energiaárak folyamatos emelkedése miatt, az energiatakarékos technológiák alkalmazásának kérdése egyre sürgetőbb. Manapság sokan azt vizsgálják, hogyan lehet egy épület teljes hőtechnikai korszerűsítését elvégezni. A ház hőjének 50% a falakon keresztül távozik. Ezért a külső hőszigetelés az épületek homlokzatainak esetében a hőtakarékosság elengedhetetlen és fontos része, ugyanakkor viszonylag megfizethető és hatékony megoldás is. Ezen kívül, segíthet jelentősen csökkenteni a közüzemi számlákat. Nem képezheti vita tárgyát, hogy hatalmas hőveszteségek előzhetőek meg az épületek teljes homlokzatának külső hőszigetelésével.
A lépés maximális hatása viszont csak akkor érvényesül, ha a homlokzat teljesen, megszakítás nélkül szigetelt. A homlokzat külső hőszigetelésére azért van szükség, hogy a ház belső tere és az utca közötti hőcsere szintje csökkenjen. Ez az eljárás télen jelentősen csökkenti a fűtési, nyáron pedig a légkondicionálással járó hűtési költségeket. A külső hőszigetelés nem az épület homlokzatára felrakott hőszigetelő lemezek vagy lapok egyszerű mechanikus ragasztása és nem is egyszerűen a homlokzat festése. A megfelelően elvégzett szigetelés egy egész „torta” egy olyan anyagkomplexumból, ami biztosítja az épületburkolat védelmét, a jobb hővédelmet és a vízszigetelést a „torta bevonata” alatt.
Mit ne tegyünk a vályogházak felújítása során?
Jelen épülettípus falai agyagból, szalmából, homokból és vízből készült tömbökből állnak. Az ilyen ingatlanok manapság meglehetősen környezetbarátnak számítanak és a vályogházak felújítása iránti igény is egyre nagyobb méreteket ölt hazánkban. A vályogból készült házak országszerte megtalálhatóak. Az ingatlan építése kézzel történik és az egyik legmegfizethetőbb technikának számít. Kétségtelen, hogy az alacsony költségek és a környezetbarátság az ilyen házak előnyei közé sorolhatóak, valamint a jó hő- és hangszigetelés is. Hazánkban a régi vályogházakat még mindig sokan állandó lakóhelyként használják. A legtöbben örökölték vagy megvásárolták ezeket.
Esetükben a vályogházak felújítása szinte kötelező jellegű. Adódik a kérdés, hogy mit nem szabad megtenni a vályogházak felújításakor? Az első és talán legfontosabb dolog, hogy ne készítsünk további felépítményeket vagy emeleteket. A vályogfalak teherbíró képessége túl kicsi ahhoz, hogy elviseljék a további terhelést. Másodszor, ne szereljünk fel túl nehéz új tetőszerkezetet. Ha a régi szarufarendszer felújítása elkerülhetetlen, a tető teljes súlya nem lehet túl nagy a falaknak a munka befejezése után. Az vályogház tehát sok szempontból jó, de a felújítása néha jóval többe kerülhet, mint egy új ingatlan vásárlása.